• ELEMENTY DO BUDOWY TRANSFORMATORÓW
  • DŁAWIKI, CEWKI
  • AKCESORIA
  • EMI, RDZENIE
  • ZASILACZE PI
  • PRZYKŁADOWE PROJEKTY TRANSFORMATORÓW


flaga
FERYSTER® PRODUKCJA I TEORIA

    Rozwój nowych technologii, konieczność racjonalnego gospodarowania energią i troska o środowisko, w którym żyjemy zmusza nas do ciągłego doskonalenia produkowanych przez nas wyrobów. Elementy indukcyjne, które wydawałoby się, że z nastaniem ery cyfrowej pójdą w zapomnienie jako archaizmy; rozpoczęły swój nowy byt. Aby mogły jednak sprostać nowym-wyższym wymaganiom, stawianym urządzeniom elektronicznym, muszą przybierać coraz to nowe formy. Oto krótki przegląd i zastosowanie niektórych elementów obecnie przez nas produkowanych:

    1.Cewki powietrzne, charakteryzują się indukcyjnością niezależną od prądu przez nie płynącego, w przeciwieństwie do cewek z rdzeniem ferrytowym, w których występuje zjawisko nasycenia (ang. saturation) przy przekroczeniu określonego prądu płynącego przez cewkę. Zjawisko nasycenia eliminuje możliwość wykorzystania cewek z rdzeniem ferrytowym w obwodach, w których nie dopuszczalne są zniekształcenia, wszędzie tam stosowane są cewki powietrze. Dodatkową zaletą cewek powietrznych jest brak tzw. strat w rdzeniu (możliwość pracy przy większych mocach), występujących w przypadku stosowania ferrytów. Właściwość ta staje się szczególnie istotna przy wysokich częstotliwościach. Cewki powietrzne mogą pracować przy częstotliwościach sięgających 1GHz. Dla porównania cewki z rdzeniami ferrytowymi zazwyczaj pracują do częstotliwości około 100MHz. Cewki powietrzne mają również swoje wady, do uzyskania żądanej indukcyjności konieczne jest nawinięcie większej liczby zwojów co z kolei skutkuje niższą częstotliwością rezonansu własnego, wyższymi stratami w miedzi (ang. cooper losses). Jednak przy wysokich częstotliwościach generalnie nie jest wymagana wysoką indukcyjność. Cewki powietrzne wykonane z drutu miedzianego, o średnicach od 0,1 do 2,2 mm o praktycznie dowolnych wymiarach i kształtach, stosowane począwszy od cewek m.cz audio , poprzez cewki kart identyfikacyjnych RFID, cewki filtrów antenowych ham radio do filtrów pasmowych i selektywnych w.cz. Typ CP Indukcyjności od 1 nH do 100 mH
Kolejnym rodzajem cewek powietrznych są tzw. cewki helikalne (ang. helical coils) nawijane za pomocą prostokątnego (płaskiego) drutu. Prostokątny drut ma stosunkowo dużą powierzchnie, w porównaniu z tradycyjnym drutem okągłym, co zmniejsza efekt naskórkowości przy dużych częstotliwościach oraz polepsza odprowadzanie ciepła. Cewki te są szeroko stosowane jako induktory pracujące przy dużych prądach, dławiki wyjściowe, oraz induktory w aplikacjach współczynnika korekcji mocy. Typ CPH Indukcyjności od 22 nH do 1000 nH.

    2.Dławiki o stałych indukcyjnościach, nawijane na rdzeniach Ni Zn z otwartym obwodem magnetycznym, rdzenie w postaci walca , szpulki, prostopadłościanu, występujące w wersji przewlekanej jak i SMD. Stosowane do magazynowania energii a także jako szeroka gama elementów przeciwzakłóceniowych tłumiących sygnały o częstotliwościach od kilku kHz do kilku MHz, Typ DW , DSZ i DSMD L= 1 uH-500 mH.

    3.Dławiki z zamkniętym obwodem magnetycznym nawijane na rdzeniach toroidalnych ze sproszkowanego żelaza o nie liniowej charakterystyce z tak zwaną rozproszoną szczeliną powietrzną wykazujące bardzo dobry stosunek ilości zmagazynowanej energii do ich gabarytów, przy indukcji nasycenia powyżej 1T Optymalne częstotliwości pracy to: 1kHz-50kHz , Typ DTP , L=10uH-10mH

    4.Dławiki z zamkniętym obwodem magnetycznym nawijane na rdzeniach toroidalnych MSS ze specjalnych proszków metali z rozproszoną szczeliną powietrzną, przy indukcji nasycenia powyżej 1T Optymalne częstotliwości pracy to: 50kHz-1 MHz , Typ DTMSS, L=1uH-1mH. 10 krotnie mniejsze straty mocy w rdzeniu w porównaniu do DTP.

    5.Dławiki skompensowane prądowo z dwoma uzwojeniami nawijane na rdzeniach Mn Zn o wysokiej przenikalności z zamkniętym obwodem magnetycznym o indukcyjnościach 100uH-100mH, do tłumienia zakłóceń o częstotliwościach 1kHz-500kHz, Typ: DUS , DTS , DES , DEQS .

    6.Pozostałe elementy takie jak: czujniki zbliżeniowe, cewki elektromagnesów, , przekładniki, , rozgałę1niki, odgałę1niki, separatory sygnałów, autotransformatory do buzerów, koraliki przeciwzakłóceniowe przewlekane i SMD, rdzenie na kabel, i wiele innych. Do wyżej wymienionych elementów stosujemy szeroką gamę podstawek, obudów i karkasów.

    7.Na koniec, wiodące produkty wymagające znajomości najwyższych technologii: transformatory impulsowe , stosowane zarówno we wszystkich konfiguracjach zasilaczy impulsowych jak i pracujące w aplikacjach jako transformatory separujące i szerokopasmowe. Do budowy transformatorów impulsowych stosujemy rdzenie Mn Zn o bardzo małych stratach mocy dopasowując optymalnie typ rdzenia do konkretnych aplikacji i częstotliwości pracy. Zakres przenoszonych mocy od 1W do 1kW. Wykonujemy zarówno transformatory na rdzeniach toroidalnych jak i na dowolnych kształtkach, np. typu EE, EFD, ETD, RM i wielu innych. Do każdego typu rdzenia posiadamy karkasy w różnych wykonaniach, różniące się zarówno ilością pinów jak i rastrem wyprowadzeń a także ilością sekcji na który podzielony jest karkas Z każdego typu rdzeni posiadamy na magazynie elementy pozwalające na skompletowanie pary rdzeni o prawie dowolnej szczelinie powietrznej. Bazując na naszym doświadczeniu, każdorazowo podczas konsultacji z naszymi Klientami staramy się zaproponować optymalne rozwiązanie układowe jak również cenowe. Nie pobierając żadnych dodatkowych opłat projektujemy gotowe zasilacze impulsowe, zapewniając kompleksowe zaopatrzenie w cały komplet elementów indukcyjnych. Do budowy transformatorów wykorzystujemy zarówno druty emaliowane, w bawełnie, skrętki, lice a także druty specjalne w potrójnej izolacji o średnicach 0,1 do 0,6mm, pozwalające na wykonanie transformatorów bardzo małej mocy, gdzie ze względu na miniaturowe wymiary nie możliwe jest stosowanie marginesów bezpieczeństwa, a istnieje konieczność utrzymania wysokiej wytrzymałości na przebicie. Do łączenia rdzeni stosujemy specjalne kleje odporne na siły mechaniczne i wysoką temperaturę.

     W razie konieczności stosujemy ekrany magnetyczne, a także impregnację podciśnieniową. Elementy nasze, stosowane są z powodzeniem w wielu gałęziach elektroniki i przemysłu; zarówno jako elementy EMC jak i w układach zasilających, telekomunikacji, teletransmisji, technice militarnej, górnictwie, automatyce i metrologii.

 


Indukcyjności - to nie takie straszne - Elektronika Praktyczna

Część 1
- materiały magnetyczne Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.1EP 12/2005
Cewka, cewki powietrzne
Część 2
- materiały magnetyczne c.d. Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.2EP 01/2006
Część 3
- teoria - obliczanie elementów indukcyjnych Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.3EP 02/2006
Część 4
- zasilacze i transformatory impulsowe Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.4EP 03/2006
Część 5
- transformatory impulsowe Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.5EP 04/2006
Część 6
- projektowanie zasilaczy SMPS Projektowanie zasilaczy impulsowych cz.6EP 06/2006
     

 


PRZEGLĄD MATERIAŁÓW FERRYTOWYCH:

 


ZASILACZE I TRANSFORMATORY IMPULSOWE

MATERIAŁY - DANE KATALOGOWE

  • druty nawojowe DNE druty nawojoweMateriały do nawijania druty nawojowe DNEdruty nawojowe DNE
  • druty TEX BS/FS druty TEX
  • charakterystyki materiałowe charakterystyki materiałowe

 


ODSTĘPY IZOLACYJNE

 

back       drukuj      next

  Producent elementów indukcyjnych www.feryster.eu FERYSTER © Copyright 1991-2014